Havlíčkobrodský skaut, československý letec, příslušník 312. a 313. čs. stíhací perutě RAF. Zahynul nešťastnou náhodou při návratu ze cvičného bombardování.

Místo narození Místo úmrtí Místa skautování Pamětní místa

Příběh hrdiny

Stal se obětí nešťastné náhody a příliš blízkého letu kolegova Spitfiru. Během cvičného bombardování v rámci přípravy na invazi do Evropy zahynul československý pilot, sportovec a skaut Jan Laška.

Pocházel z tehdejšího Německého Brodu na Českomoravské vysočině, kde prožíval své mládí. Spolu s nerozlučným kamarádem Stanislavem Zimprichem chodili do skautského oddílu a hráli fotbal v místním sportovním klubu. Právě Zimpricha spojuje s Laškou ve čtyřicátých letech podobný válečný osud. Oba se snaží dostat přes Polsko do Francie k naší zahraniční armádě, aby se osvědčili jako piloti československých vzdušných sil. Oba po epizodě v zemi galského kohouta pokračují v boji ve Velké Británii a oba zde naleznou i svůj hrob.

Jan Laška ještě v mírových časech první republiky absolvoval obchodní a vyšší hospodářskou školu v Čáslavi, během krizového září 1938 dokončuje pilotní výcvik na chebském letišti. Po okupaci zbytku Československa nacistickým Německem se přes Polsko a Francii dostává do Velké Británie. Právě na ostrovech se po přeškolení na letouny RAF dostává poprvé do bojů. Na státní svátek republiky, 28. říjen 1940, je již příslušníkem naší 312. stíhací peruti.

Absolvoval řadu bojových letů, nejeden končil nouzovým přistáním nebo dosednutím na letištní plochu se strojem poškozeným německou střelbou. Od října 1942 byl přidělen k naší 313. stíhací peruti, která byla také jeho jednotkou poslední.

Dne 26. dubna 1944 bylo na denním programu nacvičování bombardování s 227 kg pumami v rámci předinvazních manévrů poblíž Selsey Bill. Po proběhlém výcviku se účastníci rovnali do odletové formace. Právě v tu dobu zavadil František Fanta svým letounem o stroj Spitfire LF. Mk. IXC Jana Lašky. Fantův letoun šel okamžitě k zemi, pilot byl později nalezen mrtev nedaleko od místa dopadu. Ačkoliv se z letounu vyprostil, nedokázal otevřít padák... Laška se snažil s poškozeným strojem přistát, ale při manévru zavadil o vrcholek stráně severně od zámku v Rowland a zřítil se také. Devětadvacetiletý rodák z Českomoravské vysočiny podlehl svým těžkým vnitřním zraněním při převozu do nemocnice v Coshamu. Dne 2. května 1944 byli oba letci pohřbeni v Chichesteru. Za osvobození své země položili to nejcennější.

Odkazy:

Článek na stránkách Czech Spitfire Clubu

Článek a fotodokumentace k životu Jana Lašky

Zdroje:

RAJLICH, Jiří. Na nebi hrdého Albionu: válečný deník československých letců ve službách britského letectva 1940-1945. Díl 5., 7. 1. vyd. Cheb: Svět křídel, 2003, 2004.

MÍROVSKÝ-NEUWIRTH, František (ed.). Havlíčkobrodsko v národním odboji 1914-1918 1938-1945. Havlíčkův Brod: Místní národní výbor, 1946.

DRAŠNER, František. Jak město ke svému čtvrtému názvu přišlo. Havlíčkův Brod: F. Drašner ve spolupráci s Městem Havlíčkův Brod a Tiskárnami Havlíčkův Brod, 2005.


Pamětní místa

Pomník padlých letců z druhé světové války, náměstí Svobody, Praha 6 (www.vets.cz)

Pomník padlých v I. a II. světové válce v městském parku v Havlíčkově Brodě (www.vets.cz)

Ulice Npor. Jana Lašky, Havlíčkův Brod


Vyznamenání a ocenění

  • Řada československých i britských vojenských vyznamenání

    1947 Československá medaile Za Chrabrost

    1947 Československá vojenská pamětní medaile se štítky F, VB

    1946 Junácký kříž „Za vlast 1939–45“ zlatý stupeň

    Plukovník in memoriam


Skautský život

Člen Junáka v Havlíčkově Brodě


Dokumentace

Vyznamenání Junácký kříž „Za vlast 1939–45“ zlatý stupeň (Archiv Junáka, Skautský institut)

Pomník padlých letců z druhé světové války, náměstí Svobody, Praha 6 (www.vets.cz)

Pomník padlých v I. a II. světové válce v městském parku v Havlíčkově Brodě (www.vets.cz)

Dekret k Junáckému kříži (od pí Zdenky Dankové)

Pozvánka k předání Junáckého kříže, 1. strana (od pí Zdenky Dankové)

Pozvánka k předání Junáckého kříže, 2. strana (od pí Zdenky Dankové)

Jan Laška a Stanislav Zimprich, dva kamarádi z brodského skauta a čs. letci v RAF za druhé světové války (od pí Zdenky Dankové)

Jan Laška v pilotní výstroji (od pí Zdenky Dankové)

Autoři

Příběh dal dohromady Petr Tvrdý, duben 2017

Bylo to jinak? Víš více informací?

Tyto údaje patří skautovi, který položil svůj život za vlast. I přes všechnu snahu mohou být některé z údajů chybné, nebo se nepodařilo zjistit všechny informace. Pokud máte nějaké další informace o uvedeném hrdinovi, nebo snad víte o jiném hrdinovi, který není v seznamu, budeme rádi, když se nám ozvete na: hrdinove@skautskyinstitut.cz

Kromě zdrojů využitých zpracovateli vychází uvedené údaje ze seznamů vytvořených v 80. letech minulého století, které jsme doplnili a opravili podle podkladů z let 1946, 1970 a dalších. Což ovšem neznamená, že jsou přesné, i ty je třeba podrobit zkoumání a případně opravit. Část údajů jsme kontrolovali dle následujících publikací:

  • Čvančara, Jaroslav. Někomu život, někomu smrt 1939-1945.
  • Marek, Jindřich; Pejčoch, Ivo; Plachý, Jiří; Jakl, Tomáš. Padli na barikádách.
  • Plachý, Jiří; Pejčoch, Ivo. Zemřeli na Západě.
  • Padevět, Jiří. Průvodce protektorátní Prahou.
  • Padevět, Jiří. Krvavé finále.

a dalších.